Karty paliwowe a VAT

 

Przedsiębiorcy korzystający z kart paliwowych powinni koniecznie zapoznać się z najnowszą interpretacją Ministerstwa Finansów (podpisaną 15.02.2021 r.)!!!

Kary paliwowe stanowią formę ułatwienia w tankowaniu, płaceniu i rozliczaniu owych zakupów. Zbiorcze zestawienie, które przychodzi na maila jest wygodne i praktyczne w zastosowaniu. Jednakże warto zwrócić uwagę z kim mamy podpisaną umowę na ową kartę paliwową i kto świadczy usługi.

Od warunków umowy zawartej z podmiotem wydającym kartę zależeć będzie, czy podatek VAT można odliczyć! Transakcje trójstronne (np. karty paliwowe wydane przez leasingodawcę, a nie właściciela stacji benzynowej) sugerują, że pomiędzy podmiotem udostępniający kartę, a korzystającym z niej podatnikiem nie dochodzi do żadnej faktycznej dostawy towarów. Jakiś czas temu TSUE (15 maja 2019 r. wyrok w sprawie Vega International, sygn. C-235/18) zwrócił na to uwagę, a teraz mamy w Polsce interpretację Ministerstwa Finansów.

Z powyższych stanowisk (zarówno naszej Polskiej, jak i europejskiej) wynika, że to ostateczny podmiot decyduje z której stacji nabywa paliwo, kiedy i w jakiej ilości. W związku z powyższym, podmiot pośredniczący nie sprzedaje towarów, tylko świadczy usługę finansową, która jest zwolniona z podatku VAT.

W interpretacji ogólnej (sygn. akt PT9.8101.3.2020) MF ustaliło, że:

Fakt przeniesienia uprawnienia do dysponowania towarem jak właściciel przez dostawcę towaru (prowadzącego stację paliw) bezpośrednio na rzecz odbiorcy w ramach transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych  powinien zostać stwierdzony w przypadku kumulatywnego spełnienia poniższych przesłanek:

1. nabywanie towaru przez odbiorcę (posiadacza karty) bezpośrednio od dostawców;

2. decydowanie wyłącznie przez odbiorcę w szczególności o sposobach nabycia towaru (wybór miejsca nabycia), ilości oraz jakości towaru, momencie zakupu i sposobie wykorzystania towaru;

3. ponoszenie przez odbiorcę (z wyłączeniem podmiotu pośredniczącego) całości kosztów związanych z nabyciem towaru;

4. ograniczenie się podmiotu pośredniczącego do udostępnienia odbiorcy instrumentu finansowego pozwalającego nabyć towar.


W przypadku spełnienia jednocześnie powyższych czterech punktów, przedsiębiorca uzyskujący fakturę za paliwo od instytucji finansującej (wystawcy karty, czy leasingodawcy) – nie odliczy VAT zawartego na fakturze.


Co więcej, faktura taka nie powinna mieć naliczonego podatku VAT, a jeżeli została wystawiona to powinna być do niej faktura korygująca. Przestrzegamy tylko, aby zwrócić uwagę na umowę – od jakiej ceny będzie wartość do zapłaty – od ceny netto, czy od ceny brutto paliwa.