Kiedy zmienić ryczałt na skalę podatkową?

W czerwcu pisane było o wszystkich zmianach form opodatkowania, które weszły w życie od 1 lipca. Ze szczegółami możecie zapoznać się w linku.

Natomiast co jest ważne w sierpniu – osoby rozliczające się na ryczałcie mogą zadecydować do 22 sierpnia br (zmieniając wpis w CEIDG):

1) czy chcą zmienić formę opodatkowania i od lipca rozliczać się na skali podatkowej prowadząc KPIR

2) czy chcą kontynuować rozliczenie ryczałtem i ewentualnie przy wykonaniu zeznania rocznego zmienić formę opodatkowania.

Każde rozwiązanie ma plusy i minusy także postaram się omówić oby dwa rozwiązania, abyście świadomie podjęli decyzję o rozliczaniu w 2022 r.

Opcja nr 1 czyli zmiana od lipca formy opodatkowania:

  • nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które od stycznia do czerwca nie gromadziły faktur kosztowych, czyli nie będą miały czego rozliczać oprócz przychodów
  • jeśli stawka ryczałtu wynosi 12% i więcej (np. 15%, 17%)  to warto dokonać obliczeń co lepiej się opłaca
  • pamiętaj przeanalizować nie tylko podatek – składka zdrowotna ulega zmianie! na skali podatkowej wylicza się składkę zdrowotną w wysokości 9%! Ale spokojnie, to będzie od lipca – nie od całorocznego dochodu tylko od półrocznego.
  • Zmiana formy opodatkowania to dwa zeznania – za pół roku 2022 rozliczenie ryczałtem i za drugie półmroku rozliczenie skali podatkowej – także może być podwójny koszt wykonania zeznania.
Opcja nr 2 czyli zmiana formy opodatkowania w zeznaniu rocznym:
  • jest to dobre rozwiązanie dla firm, które poniosły znaczące nakłady kosztowe w pierwszym półroczu
  • i również mają stawkę ryczałtu powyżej 12% (15%, 17%)
  • do analiz należy pamiętać o składce zdrowotnej w skali przychodów rocznych – przy rocznych przy chodach na ryczałcie ile zapłacicie składki zdrowotnej oraz przy rocznych dochodach ile zapłacicie składki zdrowotnej na skali podatkowej
  • tutaj należy doliczyć koszt księgowej – zaprowadzenie całego roku KPIR (pomimo, że płaciliście za rozliczenie na ryczałcie)…
  • za to jest do wykonania jedno zeznanie roczne.
Reasumując, jest dużo zmiennych… każdy ma inne przychody i koszty, do tego składka zdrowotna… Także sprawa jest indywidualna do przeliczenia 🙂
Życzę trafnych i świadomych decyzji!
Pozdrawiam, Edyta
Biuro rachunkowe SPECTRUM s.c.