Omawianie tarczy antykryzysowej rozpoczęliśmy od najpopularniejszych rozwiązań od strony ZUS. Link do artykułu wcześniejszego znajdziecie tutaj.
Teraz kolej na dofinansowania z Urzędów Pracy.
Polecam zorientować się bezpośrednio w Powiatowym i Wojewódzkim Urzędzie Pracy pod który podlega się, w zasadach wsparć, wnioskach , jakie trzeba złożyć i terminach, aby nic nie przegapić.
Wszystko zależne jest od obrotów i wysokości spadków, jakie są w bieżącym roku. Niektóre dofinansowania obejmują porównanie obrotów z poprzedniego roku do obecnego.
Dofinansowania można uzyskać:
- Do wynagrodzenia postojowego pracowników objętych przestojem.Dotyczy to zarówno umów o pracę, jak i zleceń oraz innych umowach świadczeń. Pamiętajcie, że pracownik musi wyrazić zgodę i podpisać stosowne dokumenty. A po otrzymaniu dofinansowania nie można przez pewien czas zwolnić pracownika.
- Do wynagrodzenia pracowników objętych obniżonym wymiarem czasu pracy.
- Do kosztów prowadzenia działalności dla samozatrudnionych.
- W postaci niskoprocentowej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców
(z możliwością jej umorzenia!).
Początkowo ta możliwość była jedynie dla firm zatrudniających pracowników, jednakże tarcza 2.0 zmieniła to, że samozatrudnieni też mogą skorzystać z tego wsparcia. - Wsparcie dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Zwróćcie uwagę na warunki każdego dofinansowania. Niektóre się wykluczają, a niektóre dają inne możliwości. Polecam sprawdzić wszystko i przeliczyć zanim zaczniecie działać.
Ostatnia prośbą, jaką mam to podejdźcie do tego sumiennie i odpowiedzialnie. Nie zrzucajcie tego zadania na nikogo innego, ponieważ to Wy jesteście odpowiedzialni za firmę i jej prosperowanie.
Nikt nie zna Waszych możliwości, ani planów działań. Oczywiście możecie skonsultować to ze specjalistami, jednakże bądźcie czujni!