BIURO RACHUNKOWE, CZY MOŻE ZATRUDNIĆ KSIĘGOWĄ?

Aby zdecydować, czy zatrudnić księgową / księgowego na etat, czy zlecić sprawy biuru rachunkowemu, poniżej przedstawiamy porównanie, które pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorcy.

ZATRUDNIENIE KSIĘGOWEJ / KSIĘGOWEGO

Zatrudnienie w firmie księgowej / księgowego daje poczucie komfortu, że osoba, która czuwa nad rachunkowością jest w siedzibie przedsiębiorcy oraz w każdej chwili mamy dostęp do dokumentów. Będąc codziennie w firmie daje Wam pewność, że „trzyma rękę na pulsie” i na bieżąco zna sytuację wewnętrzną firmy. Dodatkowo otrzymujecie poczucie bezpieczeństwa, że jesteście traktowani indywidualnie, z wszelką dbałością są rozliczane dokumenty, a gdy jest kwestia do rozstrzygnięcia to księgowa / księgowy ma czas, aby dokładnie opracować zagadnienie. To przedsiębiorca decyduje, kto będzie zajmował się finansami i w jakich godzinach. Należy wiedzieć, że istnieje kilka minusów zatrudnienia księgowej / księgowego. Zdarza się, że pracownik zachoruje albo potrzebuje urlopu – wtedy można utracić stałą kontrolę nad finansami i trzeba martwić się o zastępstwo, aby rozliczenia były na czas. Istnieje ryzyko wykorzystania danych firmy, gdy pojawią się konflikty między pracodawcą a pracownikiem. Może okazać się, że nie ma potrzeby zatrudniania pracownika na cały etat, dlatego problematyczne może być znalezienie kompetentnej osoby w takim wymiarze czasu pracy, jakim zakładano.

Należy pamiętać również o zapewnieniu miejsca pracy, czyli dodatkowym stanowisku pracy, zapleczu komputerowym i systemowym. Aktualizacje programów, opłaty na literaturę fachową, czy szkolenia są dodatkowym kosztem pracodawcy. Dodatkowo za wszystkie błędy i niedociągnięcia księgowego odpowiada właściciel firmy.

BIURO RACHUNKOWE

 Podsumowanie kosztów utrzymania księgowej / księgowego na etacie często jest powodem zlecenia pracy biuru rachunkowemu. Przedsiębiorca nie musi ponosić odpowiedzialności za wybór księgowej / księgowego z odpowiednią wiedzą czy wykształceniem oraz martwić się, gdy nie ma pracownika w pracy. Pracownicy firmy outsourcingowej zajmującej się księgowością są osobami o dużym doświadczeniu i wiedzy, a ich zatrudnienie byłoby na pewno bardziej kosztowne, niż zwykłego księgowego. Biura posiadające OC odpowiadają za błędy, przez co gwarantują przedsiębiorcom brak odpowiedzialności finansowej i prawnej. Licencjonowane Biura posiadają Certyfikat Ministerstwa Finansów. Ponad to mają szeroki wachlarz doświadczeń, przez co mogą wspomóc przedsiębiorcę w niecodziennych sytuacjach. Biura rachunkowe oszczędzają przedsiębiorcy czas i pieniądze, gdyż w ich interesie jest znajomość bieżących przepisów i norm.

 Należy zwrócić również uwagę na minusy korzystania z outsourcingu. Może być nim zły wybór biura rachunkowego, który spowoduje problematyczną współpracę polegającą na np. braku zainteresowania i zaangażowania sprawami przedsiębiorcy. Uważać należy na dodatkowe koszty w wyniku skorzystania z jakiejś porady. Przy wyborze małego i/lub najtańszego biura można spodziewać się braku terminowości wykonywanych usług, fachowości czy stabilności. Kłopotem może stać się też wykorzystanie poufnych danych firmy przez nieuczciwe biuro rachunkowe 

Ostateczna decyzja, czy zatrudnić księgową / księgowego czy zlecić księgowość firmie outsourcingowej zależy od rodzaju, specyfiki działalności i oczekiwań przedsiębiorcy.