Osoba współpracująca

 

Kim jest osoba współpracująca? To najczęściej małżonek lub żona, która pomaga w biznesie drugiej osoby. Czyli formalnie firma jest na żonę, a mąż pomaga w biznesie. Lub odwrotnie – mąż ma działalność na siebie zarejestrowaną, a żona mu pomaga.

Osobą współpracującą mogą też być rodzice, czy dzieci.

Osoba współpracująca może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ale składki ZUS nie będą płacone wg umowy (czyli jak w przypadku standardowego pracownika), tylko będą odprowadzane składki ZUS, tak, jak za przedsiębiorcę. Tyle, że podwójnie.

Pamiętajcie, że zapłacone składki ZUS można odliczyć od podatku dochodowego – tak samo jest w przypadku składek za osobę współpracującą.

Osoba współpracująca zatrudniona na podstawie umowy zlecenie ma odprowadzane składki ZUS wg wynagrodzenia – jest traktowana tak samo, jak standardowy zleceniobiorca.

Pomoc najbliższych w prowadzeniu działalności bez umowy może być także respektowana, jako osoba współpracująca, którą należy zgłosić do ZUS i odprowadzać składki w takiej wysokości, jakie płaci przedsiębiorca za siebie.

Także sami widzicie, że są różne możliwości na współpracę z najbliższymi – zgodnie z przepisami, z zachowaniem wszelkich formalności.