Najem prywatny rozliczenie

Jak rozliczyć najem prywatny?
Odpowiedź, jaką można najczęściej uzyskać – to zależy 🙂

Poniżej kilka możliwości z wskazówkami oraz cennymi uwagami, aby wybrać najlepszą formę rozliczenia.

Najczęstszą formą rozliczenia najmu prywatnego to ryczałt od przychodów.
Oznacza to, iż opłaca się 8,5% od uzyskanego przychodu z najmu. Istotne jest rozróżnienie, jaka wartość to najem do opodatkowania! Przykładowo – otrzymujemy 1000 zł najmu + 500 zł zwrotu za czynsz + 200 zł zwrotu za energię, gaz, media. W powyższym przypadku, podatek do US to 85 zł płatny co miesiąc do dwudziestego następnego miesiąca po zakończonym miesiącu.
Z powyższej formy rozliczeń należy złożyć zeznanie roczne do końca stycznia kolejnego roku.
Czyli za 2018 rok składaliśmy zeznanie PIT-28 do 31.01.2019 r.
Pamiętajcie, że jeżeli tak chcecie rozliczać najem prywatny to zanim otrzymacie pierwsze pieniądze z wynajmu – trzeba złożyć pismo do US informujące, że będą przychody z najmu prywatnego, które chcecie opodatkować formą ryczałtu.

Drugą możliwością rozliczenia najmu prywatnego jest KPIR.
W tej formie rozliczeń uwzględniamy wszystkie przychody (czynsz, najem, zwrot za opłaty) oraz koszty (media, czynsz, opłaty księgowej za rozliczenie, podatek od nieruchomości, remonty, naprawy i amortyzację). Takie rozliczenie obrazuje pełen zakres opłacalności inwestycji – mamy oszacowane nakłady, jakie ponosimy na działalność oraz przychody, które uzyskujemy.
O chęci rozliczania się KPIR, nie trzeba informować US wcześniej, tylko uwzględnia się rozliczenie w zeznaniu rocznym PIT-36.

Odrębną kwestią jest podatek VAT. Jeżeli wynajmujący jest czynnym podatnikiem podatku VAT to owy najem powinien być wykazywany na deklaracji VAT-7 z właściwą stawką VAT.
W tym celu należy ustalić cel wynajmu:

  • wynajem lokalu użytkowego na cel działalności gospodarczej należy opodatkować stawką 23% VAT
  • wynajem na cel krótkoterminowego zakwaterowania należy opodatkować 8% stawką VAT
  • wynajem na cel mieszkalny jest zwolniony z VAT.
Miejmy na uwadze, że najem można także rozliczać z działalności gospodarczej. Jest cienka granica pomiędzy najmem prywatnym, jako dodatkowym źródłem aktywności podatkowej, a najmem w ramach głównego utrzymania, który powinien być rozliczany, jako działalność gospodarcza…